IELTS Tips Hazırlık Programı

IELTS Tips Hazırlık Programı
IELTS Tips Hazırlık Programı

Okuma bölümü soruları okuma sırasındadır. Bu çoğu zaman geçerlidir, ancak her zaman zorunlu değildir.

Detaylar

IELTS İPUÇLARI
Okuma bölümü soruları okuma sırasındadır. Bu çoğu zaman geçerlidir, ancak her zaman zorunlu değildir.

DETAYLAR
IELTS Bilgi:
IELTS testi, Cumartesi günü ayda yaklaşık iki kez yapılır.
IELTS İpuçları:
IELTS sınavı için birçok farklı ipucu var. İşte bazı yararlı olanlar.

IELTS Okuma İpuçları:

Sıralama: Okuma bölümü ile ilgili sorular okuma sırasında verilmiştir. Bu çoğu zaman geçerlidir, ancak her zaman zorunlu değildir.
Örneğin, Doğru / Yanlış / Verilen Yok, Evet / Hayır / Verilen soru türlerinde, genellikle paragraf veya fikir özetleri vardır. Bu, cevabı okumada daha sonra bulamayacağınız, ancak sorunun paragrafın veya bir bütün olarak fikrin genel bir anlayışına dayanarak sorunun doğru olup olmadığına karar vermek zorunda kalacaksınız.

Tarama ve gözden geçirme: Boşluğu Doldurma, Cümle Tamamlama ve Kısa Cevap Soruları için, gözden geçirme ve tarama teknikleri kullanılmalıdır. Bunlar zaman kazanılabilecek soru tipleridir. Daha sonra, teste girenin derinlemesine okumasını gerektiren Eşleştirme Başlıkları gibi zor soru türlerine daha fazla zaman harcanabilir.

Zaman: Zor bir soru için bir dakikadan fazla harcamayın. Cevabı bulamazsanız, bir tahminde bulunun, 50-50'ye kadar daraltın, not alın ve daha sonra zamanınız varsa geri gelip daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Okuma modülünde 40 soru ve sadece 60 dakikalık test süresi olduğunu unutmayın.

Önce Soruyu Okuyun: Okumadan önce soruları okumak, okumak için harcanan zamanı azaltmak için hayati bir anahtardır. Tüm metni okumadan sık sık bir soru sorabilir ve bir cevap bulabilirsiniz, ancak önce soruyu okumadıysanız, onu bulmak ve bulmak imkansızdır.

Anahtar Sözcükler: Her zaman sorudaki anahtar kelimelerin altını çizin. Geçişteki anahtar kelimeleri arayın, ancak yalnızca bir anahtar kelime bulmaya dayalı soruları cevaplamayın. Uygun isimler (Avustralya, Amerika, İngiltere) ve sayıları (10 Temmuz, 5 milyar dolar) anahtar kelimeler bulmak en kolay olanıdır.

Eş anlamlılar / Zıtlık: Eğer sorudaki anahtar kelime "hızlı" ise, büyük olasılıkla hızlı bir eş anlamlı veya hızlı bir şey örneği aramaya başlayacaksınız. Yanlış kelimeleri seçmenize yol açabileceğinden, basitçe anahtar kelimeleri aramayın. Tersine, hızlı ve tersine bir anlamı olan bir kelimeyi ya da yavaş bir şeyin örneğini arıyor olabilirsiniz. Söz konusu kelimeyi metindeki kelimeyle eşleştirmek ve cevabı bulduğunuzu düşünmek çok yaygın bir hatadır. Bu nadiren işe yarıyor, çünkü IELTS sınavı yapanlar bu kelimeleri, öğrencinin kolay bir cevap arayacaklarını tam olarak bilmeleri için yazıyorlar.

50-50 şans:Çoktan Seçmeli bir sorunuz varsa ve cevaptan emin değilseniz, olasılıklardan birini veya ikisini ortadan kaldırmaya çalışın, böylece cevabı tahmin etmek için kendinize daha iyi bir şans verin.

Tahmin et: Hiçbir soruyu boş bırakmayın. Test sonunda zamanınız tükenirse, sadece tahmin edin. Birkaç daha doğru cevap alabilirsiniz.
Doğru / Yanlış / Verilmedi veya Evet / Hayır / Verilmedi yanıtının cevabını bilmiyorsanız, en az sıklıkta cevap verildiği için 'Verilmedi' seçimini yapmayın.

Aktif Okuma: Metni okurken, önemli olabileceğini düşündüğünüz kelimelerin, ifadelerin veya sayıların altını çizin. Bu, ne okuduğunuza odaklanmanıza yardımcı olacak ve belirli bilgileri bulmak için geri döndüğünüzde daha belirgin olacaktır.
Zaman tükeniyor mu ?: Zaman tükeniyorsa, tahmin edilebilecek soruları en sonuna kadar bırakın. Örneğin, Boşluğu Doldurma ve Cümle Tamamlama yanıtları tahmin edilemez; pasajda doğru sözcüğü bulman gerek. Ancak, Doğru / Yanlış / Verilmemiş ve Eşleşen Başlıklar soruları, genellikle iyi bir doğrulukla tahmin edilebilir.


IELTS Yazma İpuçları

Görev 2 paha biçilemez: Yazma Görev 2 Yazma Görev 1'den daha fazla puan almaya değer, bu yüzden daha fazla zaman harcayın.

Akademik Görev 1 Kelime Bilgisi: Akademik testte Görev 1'in yazılması ilk başta korkutucu görünüyor, ancak Görev 1'i bir esinti yapmaya yardımcı olacak ezberleyebileceğiniz birçok önemli anahtar kelime var. Testte iyi bir puan almak için hayati önem taşıyan kelimeleri öğrenmek için IELTS Kelime bölümümüzü inceleyin.
Akademik Görev 1'de görüş yok: Yazma Görev 1 resmi analizden oluşmalıdır. Bu, kişisel zamirlerin olmadığı, yazardan görüş olmadığı anlamına gelir; Sadece soğuk sert gerçekler.
Anahat: Birçok insan, bir planları olmadığı sürece düşüncelerini düzenleyemez. Düşüncelerinizi ana hatlarıyla düzenlemek için bir dakikanızı ayırın.

Çok az kelime: Görev 1 için minimum kelime sayısı 150, Görev 2 için 250 kelimedir. Asgariden daha az yazmayın, puan kaybedersiniz.

Akademik Görev 1'i dikkatlice okuyun: Gazeteyi alır almaz yazmaya hemen başlamayın. Bilgiye bakın ve hangi bilgilerin genelleştirilmesi gerektiğini ve hangisinin üzerinde durmayı hak ettiğini not edin.

Genel Eğitim Görev 1'i dikkatlice okuyun:Noktalardan birini eklemeyi unutmayın. Kötü Yazma Bant Puanı almanın en kolay ve en hızlı yolu budur.

Kelimeyi tekrar etmeyin: İki kez kelime veya kelime öbeği kullandıysanız (örneğin, önemli, artırma), üçüncü kez kullanmayın. Unutmayın, çeşitli kelimeleri kullanmak için daha fazla puan kazanırsınız.

Kendinize Zaman Atın: Sınavdan önce, kendinize mümkün olduğunca çok sayıda deneme yazısı yazmanız gerekir.
Açık ve anlaşılır bir şekilde yazın: Birçok öğrencinin el yazısı kötüdür. IELTS sınav sorumlusu tarafından okunamayan kelimeler yazma zamanı değil. Bir kelimeyi okuyamazlarsa, yanlış işaretlenir ve puan kaybedersiniz.

Gözden geçirme için zaman bırakın: Geri dönüp gramer, noktalama işaretleri ve yazım hatalarını bulmak için sonunda en az birkaç dakika bırakın.

Ortak IELTS yazma konuları: Tüm bu konulara aşina olun: çevre, sağlık, teknoloji, cep telefonları, internet, sosyal medya, eğitim, yoksulluk ve suç.

Geçiş ve sözcükleri bağlama: Bir noktayı vurgulamanıza (daha doğrusu), kontrastı (her ne kadar olsa da) vurgulamanıza veya dişlileri değiştirmenize (öte yandan, tersine) yardımcı olacak çok çeşitli kelimeler kullanın.

Özet: Kelime için soru kelimesini kompozisyonunuza kopyalamayın. Bu size büyük puanlar kaybedecek. Bunun yerine, parola deyimi ve mümkünse cümlenin gramerini de değiştirin.


IELTS Konuşma İpuçları

Farklı gün ve saat: Konuşma testi dinleme, okuma ve yazma modülleriyle aynı anda yapılmaz. Konuşma testi, sınavdan önceki gün, gün veya günden sonra yapılabilir. Konuşma sınavınızın gününü ve saatini seçemezsiniz. Konuşma sınavınızın gününden ve saatinizden, sınavın kendisinden birkaç gün önce size bildirileceği için e-postanızı düzenli olarak kontrol edin!

Bire Bir: Konuşma sınavında sadece siz ve sınav görevlisiniz. Röportaj kaydedilecek.
Konuşma testini gözden geçirin: Kaç tane görev olduğunu (3 tane vardır) ve her bir işten ne bekleyebileceğinizi bilmelisiniz. Bazı canlı eylem örnekleri görmek istiyorsanız, youtube'a "IELTS Speaking" yazın.

Soruyu tam olarak cevaplayın: Size “Adınız nedir?” Diye sorarlarsa cevabınız “Jon” olmamalıdır. Soruyu onlara tekrar etmeli ve cevaplamalısın. “Benim adım Jonathan, ama bana Jon diyebilirsiniz.”
Denetçinin size “Neden?” Diye soracağını varsayalım: Soru evet / hayır sorusu olsa bile, cevabınızı destekleyin. Örneğin, “En sevdiğin renk nedir?”, “En sevdiğim renk mavidir, ve bu rengi çok seviyorum çünkü…” ile cevaplandırılmalıdır. Eğer sınav görevlisi onlara nedenini söylemenizi istemiyorsa, sizi durduracaklar.

Denetçi sizi durdurursa korkma:Denetçinin yanında sadece 11-14 dakikası var ve anlayışınızı doğru bir şekilde ölçebilmeniz için size belirli sayıda soru sorması gerekiyor. Seni cümlenin ortasında durdururlarsa, endişelenme, yanlış bir şey yapmadın.

Kendinizi iyi sunun: Düz durun, göz temasında bulunun, kıpır kıpır kılmayın, net bir şekilde konuşun, kekemelik yapmayın. Testte bir iş görüşmesinde ne yaparsınız?

Akıcılık anahtardır: Akıcılık, sözlükten daha önemlidir. Süslü bir kelime kelimesini unutursanız, daha basit bir kelime kullanın.

Etkileyici olun: Konuşurken ellerinizi kullanın, gülümseyin, şaka yapın, komik olun, çekici olun ve monoton bir sesle konuşmayın (ses tonunuzu değiştirin).

Soruyu Değiştirin: Denetçi size hakkında çok fazla bilgisi olmayan ya da hiç bilmediğiniz bir soru sorabilir. Örneğin, “İşyerindeki rekabetten bahsedin.” Öğrenci iseniz, “Ben bir öğrenciyim, bu yüzden herhangi bir iş deneyimim yok. Akademisyenlerdeki rekabetten bahsedebilir miyim? ”

Görev 2 notları: Görev 2'ye not almayın! Not alamamanız yaygın bir hatadır. Konuşma testinin ortasında her şey olabilir. Ne söyleyeceğini unutabilirsin, bu yüzden önündeki not kağıdına aldığından emin ol.

İlginç olun: IELTS sınav görevlisinin her test için yüzlerce öğrenci ile röportaj yaptığını unutmayın. Sıkıcı veya ortak cevaplar vermek ortalama puan almak için kesin bir yoldur. Denetçi “Boş zamanlarında ne yaparsın?” Diye sorarsa, “Ben arkadaşlarımla sinemaya gidiyorum” deme. Doğru olsa da, sıkıcı bir cevap. Bunun yerine, “Dalış tutkum var, bu yüzden ne zaman ücretsiz bir hafta sonu geçirirsem denize ve tüplü dalışa gidiyorum” der.

Görev 3'te ayrıntı verin: Örnek verin, bir fıkra ile ilgili olun, bir şaka yapın; Söylediklerinizi unutulmaz kılacak her şeyi yapın.

IELTS Dinleme İpuçları

Tekrar yok: Kayıt sadece bir kez oynatılır. İkinci bir şans yok.
Aktif okuma: Kaydı dinlemeden önce soruları okuma şansınız var. Dikkatlice okuyun ve anahtar kelimelerin altını çizin.
Tahmin: Bir cevabı kaçırırsanız, yapabileceğiniz en iyi tahminde bulunun.
Okumaya devam et: Testin başında, yaklaşık 2 dakika 30 saniye uzunluğunda bir giriş var. İleride okumak ve soru türlerini ve konularını tanımak için bu süreyi kullanın.
Kaçırılan soruları yoksay: Bir soruyu özlüyorsanız, ne olabileceğini düşünerek orada oturmayın. Bir tahminin varsa, not al ama sonra diğer sorulara geç.
Kayıp mı ?: Kaybolduysanız ve hangi soruda olduğunuzu bilmiyorsanız, bu, ileride okumadığınız ve anahtar kelimeleri işaretlediğiniz anlamına gelir. Sorulardaki anahtar kelimeleri arayın ve duymak için bekleyin. En kötü durum senaryosu, diğer adayların sayfalarını çevirdiklerini görmek. Aynı zamanda dönmelisin.
Sayılar: Bazı sayıları karıştırmak kolaydır: 13, 30; 15, 50; 16, 60. Bu numaraların nasıl telaffuz edildiğini bildiğinizden emin olun.
Sınavdan önce uygulama: Sınava hazırlanırken birçok dinleme yapmalısınız. Altyazısız film ve TV şovları izleyin.

Kurs Başvuru Formu